داشبورد سایت خبری باید چه امکاناتی داشته باشد؟

همه ما هر روز اخبار را دنبال میکنیم تا از اتفاقات روز عقب نمانیم. این اخبار از کانال های مختلفی مانند شبکه اجتماعی یا به صورت فیزیکی بر روی کاغذ روزنامه ها به ما می‌رسند. یکی از مهم ترین کانال های تبادل و اطلاع رسانی، سایت های خبری است که کسب‌وکار های مدل پابلشر از آن بهره می برند. این کسب‌وکار ها با استفاده از سایت های خبری میتوانند آخرین اخبار را در لحظه در اختیار مخاطبان خود قرار دهند. اما برای انتقال هرچه بهترو سریع تر اخبار در سایت های خبری، این کسب‌وکار ها به چه ابزاری نیاز دارند؟

ما در این مقاله به کسب‌وکارهای پابلیشری که می‌خواهند سایت خبری راه اندازی کنند ، تمام امکانات و ابزار های مورد نیازشان را معرفی می کنیم تا بتوانند با قدرت و بدون مشکل کار خود را آغاز کنند. همچنین سایت های خبری هستند که در فرآیند تولید و انتشار اخبارشان با مشکل روبرو اند، بدون آنکه بدانند کمبود امکانات سایتشان این مشکلات را در روند تولید خبر برایشان ایجاد می‌کند. این کسب‌وکار ها هم می‌توانند از این مقاله برای توسعه و بهینه سازی سایتشان استفاده کنند.

 

پنل خبری

بخشی که  خبر در آن نوشته می شود هسته اصلی کارتابل سایت خبری تان است. در این بخش شما باید بتوانید کلیه بخش های خبر را جایگذاری کنید و آن را در سرویس های مختلف سایتتان چینش کنید. از مهم ترین قسمت های این بخش میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. روتیتر، عنوان و زیرتیتر

 2. انتخاب بخش مربوط به خبر ( اقتصادی، سیاسی و…)

 3. برچسب های خبر

 4. تاریخ و وضعیت انتشار خبر ( منتشر شده یا نشده)

 5. چینش خبر (خبر در کدام قسمت از صفحات بخش های مربوطه قرار بگیرد)

 6. تعیین عکس شاخص خبر

 7. افزودن گالری در صورت نیاز (گزارش تصویری)

 8. افزودن فایل های ضمیمه در صورت نیاز

همپنین ابزار ها و امکانات دیگری در این بخش هستند که ضروری نیستند اما بودنشان به هر چه حرفه ای شدن پنل خبریتان کمک می‌کند نظیر:

 1. تعیین نوع خبر ( یادداشت، گزارش تصویری، پادکست و…)

 2. امکان ارسال خبر به ویراستار یا سردبیر برای تصحیح و انتشار

بخش چندرسانه‌ای

اگر تا به حال خبری را از اینترنت خوانده باشید، می‌دانید که هر خبر حداقل یک تصویر دارد. تصاویر و مدیا مکمل اخبار هستند و به انتقال موضوع و اطلاع‌رسانی کمک شایانی می‌کنند. سایت‌های خبری از همان شروع به دلیل به کارگیری زیاد از المان‌های چند رسانه‌ای لیست بلند بالایی از آن‌ها خواهد داشت. برای مدیریت این حجم از مدیا باید بخشی در سایت تعبیه شده باشد. در این بخش بتوان کلیه فایل‌های چندرسانه‌ای را بر اساس موضوعشان دسته بندی کرد، آن‌ها را ویرایش و در مواقع لازم حذف کرد. همچنین در این بخش باید بتوان این فایل ها را آپلود کرد.

 

مدیریت نظرات

نظرات کاربران در هر سایتی ارزشمند هست و به دوطرفه شدن ارتباط بین کسب‌وکار و مخاطبانش  کمک زیادی می‌کند. اما نظرات کاربران در زیر مقالات و اخبار بسیار ویژه تر و پراهمیت تر است. نظرات در زیر محتوای خبری بازخورد مخاطبان از خبر را مشخص می‌کند، باعث تولید ایده برای مقاله های بعدی شما می‌شود و حتی می‌تواند مکملی بر خبر شما باشد و آن را تکمیل کند. بنابراین بخشی در سایت خبری که مختص مدیریت نظرها باشد حیاتی است. در این بخش مدیر سایت خبری باید بتواند نظرات همه ی اخبار را به طور تجمیع شده ببیند و بر اساس قوانین نظرات سایت خبری خود نسب به انتشار یا عدم انتشار آن تصمیم گیری کند.

بخش تبلیغات بنری

تبلیغات بنری یکی از منابع اصلی درآمد سایت‌های خبری مخصوصا در ایران هستند. داشتن یک بخش جامع مدیریتی برای  افزودن و ویرایش این نوع تبلیغات برای سایت خبری حیاتی است. از امکاناتی که برای تجربه بهترین استفاده از این بخش الزامی است می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. افزودن، فعال و غیر فعال کردن تبلیغات

 2. انتخاب نوع تبلیغ (عکس بنری، بنری متحرک، اسکریپت)

 3. لینک سایت مورد نظر به تبلیغ

 4. انتخاب اندازه تبلیغ بنری با ارئه دادن اندازه های پیشفرض استاندارد تبلیغات بنری

 5. انتخاب جایگاه تبلیغ از جایگاه های از پیش تعیین شده برای تبلیغات در صفحات سایت

 6. محدوده زمانی برای تبلیغ (شروع نمایش تبلیغ- پایان دادن به نمایش تبلیغ)

 7. مدیریت کاربران و دسترسی

سردبیر، تیم تحریریه، خبرنگاران افتخاری، مدیر تبلیغات. این‌ها همه‌ی اعضایی هستند که با داشبورد سایت خبری کار می‌کنند و منطقا برای هر کدام از آن‌ها لازم است که یک اکانت کاربری با سطح دسترسی متفاوت ایجاد شود. یک سایت خبری خوب امکان تعریف گروه‌ها و سطوح دسترسی، تعریف اکانت‌های کاربری و جایگذاری آن‌ها در این سطوح دسترسی و ویرایش آن‌ها را دارد.

 

مدیریت بخش‌ها و منوها

قطعا سایت خبری شما از قسمت‌ها و بخش‌های مختلفی تشکیل شده و اخبار شما با توجه به موضوع خود ممکن است به دسته های مختلف تقسیم و هر دسته در صفحه‌ای مختص خود نمایش داده شود. به طور مثال اخبار اقتصادی یک صفحه‌ای جدا و اخبار محیط زیست صفحه‌ای دیگر در سایت خبری دارد. همچنین این بخش‌ها باید در منوها قرار گیرند تا مخاطبان بتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. بنابراین یک مدیر سایت خبری باید بتواند این بخش‌ها را ایجاد، برایشان صفحه‌ای اختصاصی تنظیم کند و لینک این صفحات را در منو چینش کند و بتواند در تمامی این موارد ویرایش انجام دهد.

 

جمع‌بندی

گرداندن یک کسب‌وکار بر مبنای سایت خبری کار آسانی نیست و نداشتن امکانات اصلی یک داشبورد خوب می‌تواند این کار را بسیار سخت‌تر کند. به همین دلیل بهتر است از همان شروع این امکانات را از برنامه‌نویس یا شرکت ارائه‌دهنده کارتابل‌های خبری بخواهیم. علاوه بر این امکانات، امکانات دیگری نیز وجود دارد که کار با سایت خبری را راحت‌تر می‌کند اما موارد که در موردش بحث شد جز اصلی‌ترین و ضروری‌ترین موارد هستند.

 

1 Points


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *