10 نکته سئو که در سایت های خبری باید رعایت کنیم

در عصر حاضر جستجو کردن تغییرات زیادی ایجاد شده است. برای تمام سایت‌ها با کاربردهای مختلف باید با این پیشرفت و دنیای مدرن آشنا بود چرا که در غیر این صورت نمی توان سایتی موفق را پیش برد. یکی از انواع سایتها سایت خبری است. سایت های خبری به صورت مدام در حال نشر اخبار هستند. باید بدانید که با رعایت قوانین کلی سئو نمی توان تمام سایت ها را ارتقا داد.

سایت های خبری به طور خاص باید برای بهینه سازی موتورهای جستجو روی نکات و عناصر ویژه ای نسبت به سایت های دیگر تمرکز داشته باشند. برای بهینه سازی سایت های خبری باید با موتورهای جستجوی مخصوص آن آشنا بوده و قواعد، استراتژی و اصول سئو سایت خبری را دانست تا بتوان یک سایت پربازدید و کارآمد را مدیریت کرد. رتبه سایت های خبری همانند سایت های تفریحی مبتنی بر رتبه پست ها و صفحات داخلی آن هاست. از این رو باید به تولید اخبار سئو محور توجه داشت.

هدف از نوشتن این مقاله آشنایی شما با 10 نکته مهم سئو سایت خبری است تا با انجام آنها سایت خبری شما در زمان کوتاهی در صفحه اول گوگل قرار بگیرد.

چه نکاتی باید در سئو سایت خبری رعایت شود؟

1- تمرکز کامل روی اخبار

باید در ابتدا دقت داشته باشید که اگر در وب سایت خود تنها یک بخش خبری دارید این یک وب سایت خبری نیست. شما زمانی می توانید سایت خود را خبری بنامید که فقط روی اخبار تمرکز داشته باشید. این تایید از سمت گوگل نیز اهمیت دارد یعنی سایت شما باید به عنوان سایت خبری برای گوگل نیز تعریف شود. یکی از راه های شناخت ساختار مطالب شما توسط گوگل ایجاد نقشه وبسایت خبری است که برای این کار ابزارهای مخصوص وجود دارد. دقت کنید که سایت شما باید به طور مرتب به روز رسانی شود.

 

2- داشتن ساختار مناسب برای سایت خبری

فرآیند دسته بندی در سایت جز مهمی از سئو سایت خبری به حساب می آید که باید با ایجاد دایرکتوری یا ساب دامنه های مختلف اجرا شود. برای بهینه سازی سایت های خبری باید کتگوری های منظم و مشخصی وجود داشته باشد که هر کدام نیز باید براساس زمان و تاریخ انتشار مرتب شوند. همچنین این دسته بندی ها باید دارای زیرشاخه های مخصوص مانند اخبار داخلی یا خارجی، تصاویر ورزشی، مقالات تخصصی و دسته های دیگر بخش بندی شوند. نکات زیر به شما برای ایجاد یک دسته‌بندی مناسب کمک خواهد کرد.

دسته بندی‌های اصلی خبرها را مشخص کنید.

تگ‌ها و زیرشاخه ها را به سایت اضافه کنید.

برای اخباری که طولانی هستند امکان ارائه خبر در چند صفحه را مهیا کنید.

اخبار قدیمی را از رده خارج کنید.

سئوی سایت خبری چیست؟

3- استفاده از محتوای جدید و مناسب

یک سایت خبری در واقع یک وبلاگ بزرگ و توسعه یافته است و سئو سایت خبری بر مبنی ورودی جذب شده از گوگل اندازه گیری می شود یعنی اینکه سایت شما چقدر مخاطب دارد و این مخاطبان هرچند وقت یک بار به سایت شما سر می زنند. پس مقالاتی که در هر سایت خبری قرار می گیرد باید از لحاظ کیفیت بالا باشد و به هیچ عنوان مطلبی کپی نشده باشد. درست است که اخباری که منتشر می شود یک مفهوم را می رساند ولی کپی کردن از سایت های دیگر با استانداردهایی که گوگل به عنوان موتور جستجوی برای مشاهده و بررسی کیفیت اخبار دارد در تناقص است و همین امر سبب می شود تا کیفیت کار پایین بیاید.

انتخاب عنوان مناسب برای هر مطلب:

اگر به دنبال تولید اخبار سئو محور هستید باید تیترهای مناسب و درست انتخاب کنید. منظور از تیتر مناسب تیترهای جنجالی نیست بلکه عنوانی است که شامل کلمات کلیدی باشد و نوع نگارش آن براساس ذهنیت و نحوه جستجوی کاربران در اینترنت انجام شود.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب

منظور از کلمه کلیدی آن چیزی است که مخاطب درباره سایت به آن فکر میکند. قطعا اگر تیتر خبر به صورت سوال باشد در آن کلمه ای وجود دارد که مورد سرچ بیشتری قرار بگیرد. پس استفاده از کلمات کلیدی جذاب در اخبار باعث افزایش نرخ شده و بازدید اخبار سایت شما از سایت های دیگر بیشتر شده و در نتیجه به سئو سایت خبری کمک می کند.

 

4- طراحی درست سایت خبری، صفحات و اخبار

وقتی شما یک سایت خبری دارید علاوه بر تولید اخبار سئو محور باید به معماری سایت نیز دقت کنید. در طراحی سایت های خبری نحوه نمایش اطلاعات به کاربر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بازدیدکننده سایت باید بتواند در کمترین زمان ممکن اطلاعات لازم یا اخبار دلخواه خود را پیدا کرده و مطالعه نماید. این اتفاق زمانی رخ می دهد که چیدمان سایت ساده و در عین حال کاربردی باشد.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که علاوه بر اخبار متنی، امکان قرار دادن اطلاعات به صورت چندرسانه ای یعنی صوت، تصویر و فیلم نیز می تواند جذابیت خبر را دوچندان کرده؛ بازدید سایت را افزایش دهد و در همین راستا بر سئو سایت خبری تاثیر بگذارد.

چطور با استفاده از شبکه های اجتماعی سئو سایت خبری را ارتقا دهیم؟

5- بهینه سازی فنی سایت خبری

برای بهینه سازی سایت های خبری باید بهینه سازی فنی سایت را نیز در نظر بگیرید. ارتقای سئو سایت خبری زمانی اتفاق می افتد که شما از همه لحاظ عملکردی فوق العاده قوی داشته باشید. برای این کار قطعا نکات فراوانی وجود دارد که در ادامه مهمترین موارد فنی بهینه سازی را خواهید خواند:

استفاده از سرور قوی برای سایت

سرعت بارگذاری اخبار 

بهینه سازی تصاویر

کاهش حجم کدها و فشرده سازی آنها

رسپانسیو و واکنشگرا بودن سایت

فعال کردن نسخه AMP برای کاهش سرعت بارگذاری سایت

استفاده درست از تگ های  heading

توضیات متا جذاب به همراه کلمه کلیدی برای هر خبر

 

6- سرعت بالا آمدن یا ایندکس شدن صفحات در سایت های خبری

همانطور که گفتیم وجود نقشه سایت بسیار اهمیت دارد.هر ساله ابزار مخصوص سئو در حال به روز رسانی و پیشرفت هستند که برای بهینه سازی سایت های خبری  می توان به راحتی از آنها کمک گرفت. خوشبختانه پیدا کردن بهترین ابزارهای سئو برای افزایش سرعت ایندکس شدن آسان است که چند نمونه را برای شما در ادامه آورده ایم:

þ استفاده از یک پنل مدیریت و یا به عبارتی سیستم مدیریت محتوا (CMS) حرفه ای

þ تنظیم زمانبندی بازدید ربات‌های گوگل

þ ایجاد یک مقاله مرتبط با خبر در بلاگ سایت

þ بروز رسانی نقشه سایت به طور مرتب

 

7- استفاده از شبکه‌های اجتماعی مختلف در گوشی

امروزه شبکه های زیادی در فضای مجازی وجود دارند که برای جذب مخاطبان و ارتقای سئو سایت خبری باید از قابلیت های آنها استفاده کرد. پس برای داشتن یک برند معتبر و شناخته شدن سایت خبری خود در کنار تولید اخبار سئو محور باید تقریبا در تمامی شبکه های اجتماعی معتبر متدوام و پیوسته با برنامه فعالیت کنید. طبق پژوهش های انجام شده در این زمینه ثابت شده است که بیش از 70 درصد کاربران از همین طریق جذب یک سایت خبری می شوند.

همچنین باید به زمان فعالیت خود در هر شبکه توجه کنید. اگر در تایم درست هر شبکه اجتماعی فعالیت نداشته باشید مطالب شما مورد بازدید قرار نمیگیرند و به اصطلاح سوخت می شوند.

 

8- برچسب گذاری صحیح در سایت خبری

برچسب ها دسته بندی های خاص و کوچک تر را برای مطالب سایت شما انجام میدهند. در واقع برای بهینه سازی سایت های خبری می توان از روش تگ گذاری استفاده کرد. برای این کار می‌توان بخش‌هایی از خبر را که انحصاراً توسط سایت شما ارائه شده، تگ کرد. دو ویژگی مهم در هر برچسب عبارتند از:

برچسب باید مختصر باشد

در برچسب گذاری قانون کلی این است که باید کوتاه باشند. در زبان فارسی بهتر است که حداکثر از سه کلمه استفاده کنید. شما باید در چند عبارت کوتاه تمام موضوعاتی که به نوشته مربوط می شوند را تعیین کنید.

تعداد برچسب های یک نوشته نباید به تعداد زیاد باشند

استفاده از تگ (Tag) به هدف راهنمایی کاربران در یافتن مطالب مرتبط انجام میگیرد. اگر بخواهید از این کار به تعداد زیاد استفاده کنید سبب سردرگمی کاربر شده و با گذشت زمان از تعداد بازدیدکنندگان کم می شود. همچنین زیاد بودن صفحات بی استفاده موجب نادیده گرفته شدن صفحات اصلی سایت و گمراه کردن روبات های گوگل خواهد شد که همین کار عملکرد سئو سایت خبری را به شدت کاهش می دهد.

 

9- ساختن لینک های مرتبط

این مورد کاملا با سایر سایت ها یکسان است. برای بهینه سازی سایت های خبری باید از لینک سازی و معرفی استفاده کنید. یکی از راه های آسان برای ایجاد بک لینک این است که مقاله خبری خود را به عنوان یک منبع ذکر کنید و در وبلاگ ها منتشر کنید تا به این صورت سایت شما مطرح شده و مخاطبان با آن آشنا شوند.

 

10- داشتن یک برنامه منظم برای سایت

شما باید بدانید که چه زمانی برای قرار دادن مطلب زمان مناسبی است. پس خوب است یک دوره زمانی و استراتژی برای محتوای مقالات سئو سایت خود بنویسید. داشتن نظم در کنار تولید اخبار سئو محور می تواند معجزه ای به همراه داشته باشد. این امر سبب می شود تا کاربران نیز برای خواندن مقالات سئو شما برنامه‌ای داشته باشند.

بهینه سازی سایت های خبری چه مزایایی دارد؟

بهینه سازی سایت های خبری چه مزایایی دارد؟

با رعایت نکات مربوط به سئو سایت خبری این نوع از سایت ها برای موتور های جستجو بهینه می شوند و در رتبه بندی در صفحه ی اول جستجو قرار می گیرند که همین امر سبب می شود:

کسب درآمد از طریق کاربرانی که تقاضای ارسال خبرنامه به ایمیل خود را دارند.

کسب درآمد از تبلیغات افزایش می یابد.

اعتبار سایت در نزد مخاطب و پذیرش راحت‌تر اخبار افزایش می یابد.

تعداد مخاطب فعال روز به روز بالا می رود.

 

حرف آخر

موارد زیادی وجود دارند که برای ارتقای سئو سایت خبری باید به آنها توجه کرد که در این بخش مهمترین و کاربردی ترین آنها را خواندید. هر کدام از موارد بالا را با مطالعه مقالات بیشتر می توانید بهتر درک کنید. باید این را بدانید که برای بهینه سازی سایت های خبری و تولید اخبار سئو محور حتما نیازمند یک متخصص سئو با تجربه خواهید بود. شاید در ابتدا رقابت سنگین و سخت به نظر برسد اما مطمئن باشید با پشتکار و کمک گرفتن از افراد مجرب سرعت رشد شما افزایش یافته و در مدت زمان کوتاه تری به عملکرد دلخواه خود برسید.

 

 

منابع:

https://novasolutions.ca/mississauga/seo/seo-tips-for-a-news-website/

https://yoast.com/optimize-news-site/

0 Points


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *