چگونه بهترین فونت را برای سایتمان انتخاب کنیم؟

آیا تا به حال آرزو کرده‌اید که ای‌کاش دهه ۶۰ بود و شما هم به عنوان مدیر خلاق در یکی از آژانس‌های تبلیغاتی پررونق خیابان مدیسون مشغول فعالیت بودید؟ همیشه خلاقیت درون ما نگاهی به روزهای قدیم بازاریابی دارد و خواهد داشت. روزهایی که بازاریابی با کپی‌رایت‌های خلاقانه، تبلیغات هنرمندان و تلاش برای داشتن بهترین جزئیات طراحی تعریف می‌شد.

مدیران کسب‌وکارها به راحتی می‌توانند قدم در چرخه‌ای بی‌انتها برای تولید محتوا بگذارند و درگیر داده‌های فراوان وب شوند و در این حین، جزیئات طراحی‌های دقیق‌تر را از دست بدهند و دیگر به تایپوگرافی و فونت‌ها، سایه‌ها، فاصله‌ها و نیم‌فاصله‌ها را نبینند. این در حالی است که همین جزئیات هستند که جلای دیگری به بازاریابی می‌دهند.

تایپوگرافی خوش‌ساخت می‌تواند توجه را جلب کند، احساس برند شما را به مشتری برساند و پیام آن را تقویت کند. انتخاب فونت برای بازاریابی هرگز نباید به شانس واگذار شود، بلکه باید با درنظر گرفتن برخی از ملاحظات، بهترین فونت با دقت بالایی انتخاب شود.

 

× سلسله‌مراتب بصری طراحی کنید

طراحان در طرح‌های خود از دو فونت بسیار استفاده می‌کنند: یک فونت برای عنوان و فونت دیگر برای بدنه متن. در این ترکیب می‌توان از دو فونت  با اندازه و تغییرات در رنگ یا از دو فونت کلا متمایز استفاده کرد. هدف از این کار، ایجاد سلسله‌مراتب بصری است. بینندگان تبلیغات شما با دیدن این سلسله‌مراتب، عناصر مهم در بازاریابی را سریع شناسایی می‌کنند و می‌فهمند که هر عضو چگونه با سایر اجزای روی کاغذ یا مانیتور ارتباط برقرار می‌کند. این امر به ویژه برای بازارایاب‌های تازه‌کار اهمیت دارد، اینکه بازدیدکنندگان یک وب‌سایت، به جای اینکه تمام مطالب را کلمه به کلمه بخوانند، فقط عناوین را رصد می‌کنند و روی علاقه‌مندی‌های خودشان متمرکز می‌شوند.

 

× از فونت‌های خوانا استفاده کنید

خوانایی یک فونت به چند عامل بستگی دارد. این عوامل معمولا به دو دسته تقسیم می‌شوند: خوانایی و وضوح.

خوانایی به شیوه چیدمان کلمات در صفحه اطلاق می‌شود، وضوح به چگونگی طراحی یک فونت و چگونگی تشخیص شکل واژگان.

فونت‌هایی که در عنوان عالی به نظر می‌رسند، ممکن است در بدنه متن کارآیی نداشته باشند. این قانون البته استثناهایی نیز دارد، برای استفاده از این فونت‌ها در هردو بخش باید به دو مولفه فونت توجه کنید:

اگر از فونت‌هایی به صورت ویژه در عنوان استفاده می‌کنید، بسته به نوع فونت می‌توانند باریک‌تر شوند تا در متن اصلی هم به کار برده شوند:

فونت‌های عنوان: این فونت‌ها طراحی شده‌اند تا در قالب‌های بزرگ‌تر مثل عناوین به کار برده شودند

فونت‌های متن: این فونت‌ها طراحی  شده‌اند تا در حجم بیشتری از متن و برای خواندن متن‌های طولانی‌تر استفاده شوند.

یکی دیگر از عوامل موثر در خوانایی فونت، شکل حروف است. احتمالا دو اصطلاح سریف و سنزسریف به گوشتان خورده باشد.

حروف در فونت سریف در لبه‌های خود خط‌های کوچکی دارند.

فونت سنزسریف اما این خطوط کوچک را در انحنای حروف ندارد.

 

خواندن فونت‌های سریف در بدنه متون چپاپی ساده‌تر است و دهه‌ها از این نوع فونت‌ها به طور گسترده استفاده شده است و به همین دلیل استفاده از این نوع فونت می‌تواند فضای کلاسیکی به کار شما بدهد. بسیاری از طراحان بسته به اندازه و وضوح صفحه‌های وب، از فونت‌های سنزسریف استقبال می‌کنند. علاوه بر این، فونت‌های سنزسریف مطاقبت بیشتری با ترندهای معاصر طراحی دارند و شمای مدرنی به کار شما می‌دهند.

 

× فونت‌ها را بسته به کارکردشان انتخاب کنید

خوانایی فونت مرتبط است با اینکه چگونه کلمات در یک صفحه کنار هم مرتب می‌شوند و اینکه چقدر خواننده می‌تواند مطالب شما را راحت‌تر رصد کند و به محتوای کلی طرح مطالب شما پی ببرد. برخی از مولفه‌های فنی تایپوگرافی به خوانایی طرح حروف کمک می‌کند، مثل فاصله پاراگراف‌ها، اندازه فونت و فاصله میان کلمات.

 

× تضاد را فراموش نکنید

بدیهی است که کنتراست یکی از اجزای اصلی خوانایی قلم است. تضاد با استفاده از فضای میان کلمات و رنگ به دست می‌آید. متن تیره با پس‌زمینه روشن گزینه مطلوب وبلاگ‌ و کتاب‌هاست، زیرا به خواننده‌ها کمک می‌کنند که متن‌های طولانی‌تر را راحت‌تر بخوانند. فونت رنگی بهتر است برای عناوین و هایلایت کردن متن‌ها به کار بیاید.

 

× از اندازه فونت مناسب استفاده کنید

اندازه قلم تا حد زیادی به صفحه نمایش یا سطح نمایش بستگی دارد. برای پاراگراف‌های چند خطی می‌توانید فونت را طوری تنظیم کنید که در هر خط بین ۴۵ تا ۷۰ کاراکتر جا بگیرد. اگر تعداد کاراکتر‌ها در هر خط بیش از ۷۰ عدد شوند، دنبال کردن خطوط برای خوانندگان شما دشوار خواهد شد و خطوط را گم خواهند کرد. استفاده از خطوط کوتاه نیز معایب خود را دارد، باعث می‌شود که در برخی از کلمات از خط پیوند استفاده کنید و اگر متن شما جاستیفای شود، در این صورت پاراگرافی خواهید داشت با دریای فاصله‌های سفید میان کلمات و خطوط.

 

× به ارتفاع خطوط و فاصله پاراگراف‌ها توجه کنید

فاصله بین خطوط متن مثل اندازه قلم می‌تواند تاثیر زیادی در سخت یا آسان‌خوان شدن مطلب شما داشته باشد.  فاصله میان خطوط متن اقلا باید به اندازه سرواژه باشد. بیشتر طراحان دیجیتال ترجیح می‌دهند فاصله بین خطوط (از انتهای خط اول تا انتهای خط دوم) اقلا یک و نیم برابر اندازه کلمات باشد.

خوانندگان نباید متوجه ارتفاع خط یا فاصله میان پاراگراف‌ها شوند، تایپوگرافی خوش‌ساخت به جای اینکه حواس خواننده را معطوف این فاصله‌ها کند، روی عملکرد فونت تمرکز می‌کند. و کار عملکرد، همان رساندن پیام است، نه به این معنا که ظاهر متن‌تان خالی از جذابیت باشد، بلکه ظاهر متن نباید بیشتر از پیام جلب‌توجه کند.

 

× برای نمایش در چند دستگاه طراحی کنید

طراحی وب واکنش‌گرا به ملاحظاتی کاملا جدید وابسته است، در این نوع طراحی، تایپوگرافی باید در تمام دستگاه‌های مختلف، از گوشی‌های هوشمند کوچک گرفته تا تلویزیون‌های اچ.دی ۶۰ اینچی کارآیی داشته باشد.

 

× پیام برندتان را انتقال دهید

«تایپوگرافی مثل مد یا مبلمان است. جز چند استثنای کاربردی، جهان چندان نیازی به طراحی‌های جدید لباس یا مبلمان ندارد، اما مردم می‌خواهند متفاوت به نظر برسند، واکنش‌های خاصی را به وجود بیاورند یا اینکه خود را در تناسب با ظاهری بگنجایند، به همین دلیل ترندها و سبک‌ها وجود دارند.»

تمام مشخصات تایپوگرافی که به آنها اشاره کردیم، به شما کمک می‌کند که برتری یک طرح حروف را نسبت به طرح‌های دیگر تشخیص دهید، اما هنوز هم ممکن است از خود بپرسید که در میان گزینه‌های بی‌پایان و رنگارنگ، چگونه می‌توانید فهرستی از طرح‌حروف کاربردی خود را انتخاب کنید.

با اینکه انتخاب نهایی فونت مطلوب بسته به سلیقه خوب در طراحی و تجربه در پرورش هویت‌های بصری دارد، اما با چند مرحله ساده می‌توانید بهترین طرح حروف مناسب برند خود را انتخاب کنید.

 

× الهام بگیرید و درمورد تایپوگرافی بخوانید

سه منبع زیر بهترین گزینه برای الهام‌گرفتن در تایپوگرافی هستند:

dribbble.com

typophile.tumblr.com

welovetypography.com

نگاهی به کار طراحان دیگر بیندازید و ببینید که کدام یک از عناصر تایپوگرافی برای برند شما موثر خواهد بود. نگاه‌انداختن به کار دیگران برای الهام‌گرفتن خجالتی ندارد، حتی مشهورترین طراحان و هنرمندان هم کار همدیگر را مطالعه می‌کنند و از یکدیگر الهام می‌گیرند.

 

× سرویس انتخاب فونت خود را مشخص کنید

اگر بنا دارید از فونت برند خود در سراسر وب استفاده کنید، باید سرویسی را برای ارائه فونتتان مشخص کنید. این سرویس‌ها به شما امکان دسترسی به مجموعه‌های عظیمی از فونت‌ها را می‌دهند، آنها را در وب‌سایت شما مستقر می‌کنند و خیال شما را راحت می‌کنند که فونت شما در تمام موتورهای جست‌و‌جوگر و هر وسیله الکترونیکی دیگر درست نشان داده می‌شود.

پس از انتخاب سرویس نصب فونت، می‌توانید فونت مورد علاقه خود را از مجموعه آنها مشخص کنید، بسیاری از این سرویس‌ها روش‌های مختلفی را برای فیلترکردن فونت‌ها بر اساس مشخصات تایپوگرافی به شما می‌دهند و می‌توانید با مقایسه فونت‌ها در کنار هم فهرست خود را تکمیل کنید.

 

× طرح حروف را کنار هم مقایسه کنید و ببیند کدام به کارتان می‌آید

بعد از اینکه گزینه‌ها مورد علاقه خود را در فهرست موقتی قرار دادید، بخشی را آماده کنید که بتوانید تمام گزینه‌های احتمالی را در آن با هم مقایسه کنید. دیدن تمام گزینه‌هایتان در یک ردیف و کنارهم (هم در صفحه مانیتور و هم چاپ‌شده) به شما کمک خواهد کرد تا از میان آنها فونت مناسب کسب‌و‌کار خودتان را انتخاب کنید.

هنگام بررسی و انتخاب فونت موردنظرتان از رنگ سیاه و سفید استفاده کنید تا روی جذابیت خود فونت تمرکز داشته باشید و از طریق تاثیر رنگ به خطا نروید. رنگ در روان‌شناسی و رفتار خوانندگان شما تاثیر به‌سزایی دارد. در نتیجه، انتخاب فونت و انتخاب رنگ در فرآیند طراحی برند‌سازی دو مقوله متفاوت هستند.

 

توصیه‌های کلیدی:

– نظم بصری را چنان طراحی کنید که بازدیدکنندگان وب‌سایت شما به راحتی محتوای وب را رصد کنند.

– روی خوانایی مرکز کنید، ببینید که کلمات و حجم متن‌ها چگونه در یک صفحه کنار هم می‌نشینند.

– واضح‌بودن را در نظر بگیرید، اینکه هر حرف چه شکلی دارد و چگونه این حروف به هم می‌چسبند و کلمات را می‌سازند.

– فونت مناسب را در تناسب با چارچوبی که در آن نمایش داده می‌شود، انتخاب کنید.

– از دیگر تایپوگرافی‌ها الهام بگیرید.

– تایپوگرافی خوب در عین شیک‌بودن، ظریف هم هست.

 

منبع: هاب‌اسپات

نویسنده: جس ماوینی

 

0 Points


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *