اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تاثیرگذار چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

بازار داغ اینفلوئنسر مارکتینگ حکایت از داستان جدیدی در بازاریابی امروز دارد. بازاریابی تاثیرگذار که از همکاری میان برندها با اینفلوئنسرها حاصل می‌شود، تاثیر خارق‌العاده‌ای در شناخته شدن و افزایش فروش کسب و کارها گذاشته است.

اینفلوئنسرها رگ خواب مردم را در دست دارند و می‌توانند به راحتی اعتماد آن‌ها را نسبت به برند شما جلب کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ شاخه‌ای از ارتباطات بازاریابی یا Marketing Communications محسوب می‌شود. اگر بدانید چگونه از این شیوه استفاده کنید این قدرت را خواهید داشت تا بر روی تصمیم‌گیری و رفتار مشتریان‌ خود تاثیر بگذارید. با ما همراه باشید تا شما را با این روش موثر در مارکتینگ آشنا سازیم.

اینفلوئنسر کیست ؟

تا به حال به این فکر کردید که چه چیزی باعث نفوذ کلام اینفلوئنسرها در ذهن مخاطبان می‌شود؟! آن‌ها تصویری واقعی و باورپذیر از خود به مردم نشان می‌دهند، به مرور مخاطبان را به دنیای خود راه می‌دهند و این ذهنیت را در آن‌ها ایجاد می‌کنند که می‌توان مثل یک دوست یا آشنایی صمیمی به حرف‌های‌شان اعتماد کرد. کمی جذابیت و کاریزمایی هم که دارند باعث می‌شود بر روی رفتار و تصمیم‌گیری مخاطبان‌شان تاثیر بگذارند. همه این‌ها کافی است تا این شیوه از بازاریابی تاثیرگذار باشد و به آن نام اینفلوئنسر مارکتینگ داده شود.

حالا بریم سراغ تعریف کمی تخصصی‌تر، اینفلوئنسر فردی حقیقی یا حقوقی است که صاحبین مشاغل با پرداخت مبلغی، از آن‌ها درخواست می‌کنند تا برند یا محصول آن‌ها را به طرفداران وفادار خود معرفی کنند.

آن‌ها می‌توانند محتوا تبلیغاتی برای‌تان تولید کنند یا خیلی ساده و مستقیم با مخاطبان خود صحبت کنند و  محصول یا خدمات شما را به آن‌ها توصیه کنند. همچنین می‌توانید با توجه به شبکه اجتماعی که قصد بازاریابی در آن را دارید، یک گفت‌و‌گو زنده با اینفلوئنسر موردنظرتان ترتیب دهید که مخاطبانتان از زبان خودتان نیز با برندتان آشنا شوند. به این ترتیب حرفه‌ای‌تر هم ظاهر می‌شوید.

راهکار جالب دیگری که در اینفلوئنسر مارکتینگ وجود دارد و تجربه نشان داده نتیجه خوبی بر روی افزایش فروش می‌‌گذارد این است که اینفلوئنسر به مخاطبان خود بگوید که در صورتی که از طرف او به سمت برند شما بیایند می‌توانند برای مدت مشخصی از محصولات یا خدمات‌تان با تخفیف یا به صورت رایگان بهره‌مند شوند.

انواع اینفلوئنسرها در اینفلوئنسر مارکتینگ

هر فردی توانایی این را دارد که یک اینفلوئنسر باشد و طرفداران خاص خود را به دست آورد.  فرقی نمی‌کند طنزپرداز باشید، یک روزنامه‌نگار، فشن بلاگر، وبلاگ‌نویس، هنرمند، خانه‌دار و یا یک گزارشگر اگر بتوانید ارتباط خوبی با دنبال‌کننده‌های خود برقرار کنید، می‌توانید به جایگاه خوبی در اینفلوئنسر مارکتینگ دست پیدا کنید.

اگر شما به عنوان یک صاحب کسب و کار به دنبال بهترین نوع اینفلوئنسر مارکتینگ هستید باید ابتدا جمعیت هدف خود را شناسایی کنید و ببینید چه سلایقی دارند تا متوجه شوید چه اینفلوئنسرهایی را دنبال می‌کنند و شما هم برای تبلیغ خود به سراغ همان افراد بروید.

معجزه‌ای به نام میکرو اینفلوئنسر در اینفلوئنسر مارکتینگ

بازاریابی تاثیرگذار

قصد این را دارید که از اینفلوئنسر مارکتینگ در تلاش‌های بازاریابی خود استفاده کنید ولی بودجه کافی ندارید؟! جای هیچ نگرانی نیست. یک گزینه جذاب و بسیار کارآمد پیش روی شما قرار دارد. «میکرواینفلوئنسرها» با دریافت هزینه‌ای کمتر می‌توانند مشتریان وفادار خود را به سمت برند شما روانه کنند. نکته جالبی که وجود دارد این است که برخی از  میکرواینفلوئنسرها که حرفه‌ای‌تر هستند حتی می‌توانند نتایج بهتری نسبت به اینفلوئنسرهای شناخته شده و معروف به بار بیاورند.

اما چگونه همچین چیزی امکان دارد؟! درست است که میکرواینفلوئنسرها که تنها چند هزار نفر دنبال‌کننده دارند، به اندازه اینفلوئنسرهایی که میلیون‌ها نفر طرفدار دارند، بازدید بالایی نمی‌خورند، اما یک برگ برنده دارند. مردم با آن‌ها احساس نزدیکی بیشتری می‌کنند، چراکه فکر می‌کنند میکرواینفلوئنسرها هنوز خیلی درگیر درآمدزایی نیستند و حرف‌های آن‌ها باورپذیرتر است. از همه مهم‌تر این افراد فرصت کافی دارند تا پاسخگو مخاطبان خود باشند و در نتیجه ارتباط قوی‌تری با آن‌ها برقرار می‌کنند.

استراتژی برای استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی تاثیرگذار

اینفلوئنسر مارکتینگ هم درست مانند سایر شیوه‌های بازاریابی نیازمند یک استراتژی درست و فکرشده است. سعی کنید از روی هیجان این کار را انجام ندهید. اگر قرار است کمپین تبلیغاتی راه بیاندازید، می‌توانید از اینفلوئنسرهای مختلف کمک بگیرید. اما اگر کمپینی در کار نیست به شما پیشنهاد می‌کنم رویکرد دیگری داشته باشید. با اینفلوئنسرهای کمتری کار کنید و همکاری خود با آن‌ها را طولانی‌تر کنید.

اجازه دهید یک خط کلی برای این کار به شما پیشنهاد دهیم.

اولین قدم: اهداف و جمعیت هدف خود را شناسایی کنید

برای اینکه از همان اول قدم درستی بردارید و اینفلوئنسر تاثیرگذاری برای تبلیغ برندتان انتخاب کنید، باید مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید. آن‌ها چه کسانی هستند؟ چه رنج سنی دارند؟ سلایق و علایق آن‌ها چیست و بیشتر چه اینفلوئنسرهایی را دنبال می‌کنند. تنها زمانی که پاسخ این سوالات را به دست بیاورید می‌توانید اهداف و KPI بازاریابی خود را مشخص کنید، اهداف‌تان را مو‌به‌مو تعیین کرده و برای مراحل بعدی برنامه‌ریزی کنید.

قدم دوم: اینفلوئنسر مناسب را انتخاب کنید

بعد از شناخت مخاطبان برند خود زمان آن می‌رسد که به سراغ بازار اینفلوئنسرها بروید و مناسب‌ترین فرد برای این کار را پیدا کنید.

شخص انتخابی‌تان باید توانایی این را داشته باشد که پیام تبلیغاتی شما را به نحو احسنت به مخاطبان خود انتقال دهد. تنها به اشخاص معروف و ستاره‌های شبکه‌های اجتماعی توجه نکنید، نیم‌نگاهی به میکرو اینفلوئنسرها هم داشته باشید. معمولا میکرو اینفلوئنسرها در حوزه خاصی فعالیت می‌کنند و مخاطبان یکدست‌تری دارند و چون هزینه کمتری می‌گیرند، می‌توانید همکاری طولانی مدت‌تری داشته باشید. تلفیق میکرو اینفلوئنسرها و ستاره‌ها می‌تواند شما را به موفقیت نزدیک‌تر کند.

در هنگام انتخاب فرد موردنظر فقط به تعداد فالوورهای او توجه نکنید. تعداد لایک و کامنت و به طورکلی عدد ریچ پست‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر خودتان فرصت این کار را ندارید بهتر است از متخصصین اینفلوئنسر مارکتینگ کمک بگیرید.

برای اینکه اینفلوئنسر موردنظر خود را پیدا کنید می‌توانید آن‌ها را در مکان‌های زیر جست‌و‌جو کنید.                                                                                                                               

  • وبلاگ‌ها
  • شبکه‌های اجتماعی
  • موتورهای جستجو
  • نرم‌افزار پیدا کردن اینفلوئنسر
  • شرکت‌های اینفلوئنسرمارکتینگ

قدم سوم: با اینفلوئنسر انتخابی‌تان تماس بگیرید و درباره کار خود مختصراً توضیح دهید

وقتی اینفلوئنسر موردنظرتان را پیدا کردید، باید وقت را از دست ندهید و هر چه زودتر به او پیام بدهید و زمان و نوع همکاری‌تان را مشخص کنید.

برای این کار یا می‌توانید به طور مستقیم به خود او پیام دهید و خیلی مختصر و مفید خود را معرفی کنید و درباره تبلیغی که می‌خواهید به او بدهید مختصراً توضیح دهید. راه دیگری که در پیش رو دارید این است که از یک شرکت واسط کمک بگیرید و به این طریق تبلیغ خود را درخواست بدهید.

قدم نهایی: انتشار و ارزیابی

مشارکت‌ها و کلیک‌ها بر روی یک پست مشخص اغلب در روزهای اول پس از انتشار اتفاق می‌افتد. اما برای دیدن تأثیر واقعی یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ به مدت زمان بیشتری نیاز دارید. دو هفته پس از انتشار پست، زمان مناسب برای شروع ارزیابی نتایج است. آمار تعامل و کلیک آن پست را زیرنظر بگیرید. برای این منظور می‌توانید از ابزارها و امکانات شبکه اجتماعی که کمپین بازاریابی خود را در آن راه انداخته‌اید کمک بگیرید.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در خصوص اینفلوئنسر مارکتینگ هستید و یا قصد سفارش این خدمات را دارید، همین الان با تیم رسا تماس بگیرید.

0 Points


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *