خبرنامه چیست؟ / انواع خبرنامه‌های الکترونیکی

آیا از اهمیت خبرنامه ها در کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی خبر دارید؟ خبرنامه ها در وب سایت ها، اپلیکیشن های تلفن همراه و ایمیل ها به کار گرفته می شوند. برخی از آنها هیچ جذابیتی نداشته و اغلب توسط مخاطب حتی باز هم نمی شوند و تکرار ارسال آنها به اندازه ای آزاردهنده است که به نوعی تبلیغ منفی محسوب می گردند. اما برخی دیگر این قدرت را دارند که نظرها را به خود جلب کرده و به عنوان تبلیغی موثر نام برند شما را در ذهن ها تثبیت نمایند. تنها کافی است ویژگی های روانی مخاطبانتان را بشناسید و قالبی مناسب برای خبرنامه خود طراحی کنید. با ما همراه باشید تا با انواع خبرنامه های الکترونیکی، ویژگی های یک خبرنامه کاربردی و تاثیرات شگفت انگیز آن در افزایش نرخ فروش آشنا شوید.

خبرنامه الکترونیکی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

خبرنامه الکترونیکی یا همان newsletter ابزار ارزشمندی برای بازاریابی اینترنتی به حساب می آید. یک خبرنامه تاثیرگذار مطابق با سلیقه کاربران ایمیل، دارای جلوه بصری قوی و محتوایی مختصر، اما مفید می باشد. قرار دادن کلید فراخوان و لینک شبکه های اجتماعی در خبرنامه این امکان را به بازدید کننده می دهد تا هر زمان که حوصله و وقت مناسبی پیدا کرد از مطالب و محصولات دیدن نماید.

تاثیر خبرنامه در جذب مخاطبان

اگر از جایی شنیده اید که بازاریابی ایمیلی مرده است و دیگر امیدی به آن نیست، بدانید که این امر به هیچ وجه حقیقت ندارد. همچنان درصد بسیار بالایی از مردم جهان روزانه ایمیل خود را چک می کنند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته انتظار می رود ” تعداد کاربران ایمیل  تا پایان سال ۲۰۲۳ به بیش از ۴.۳ میلیارد نفر خواهد رسید.” بنابراین فرصت را ازدست ندهید و در کنار وب سایت و شبکه های اجتماعی از ایمیل مارکتینگ نیز استفاده کرده و بازدید خود را افزایش دهید. خبرنامه ها یکی از حرفه ای ترین راه های تبلیغاتی ایمیل مارکتینگ به شمار می آیند. یک خبرنامه کاربردی مزایای زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. به طور مثال مخاطبان با نگاه انداختن به آن می توانند قدرت محتوای خوب شما را تشخیص دهند و به اخبار و تبلیغات شما جذب شوند. همچنین این فرصت به وجود می آید تا شما بتوانید با مخاطبان خود در ارتباط بیشتری باشید.

خبرنامه ایمیلی چیست و چه جایگاهی در بازاریابی دارد؟

و اما بپردازیم به یکی از معروفترین انواع خبرنامه ها یعنی خبرنامه های ایمیلی که گاها به ایمیل‌های Digest نیز شهرت دارند. آیا تازه شروع به بازاریابی ایمیلی کرده اید یا در حال حاضر ایمیل های بازاریابی خود را طبق برنامه ارسال می کنید؟ فرقی نمی کند، در هر دو صورت در کنار کمپین های ایمیل مارکتینگ خود از انتشار خبرنامه ها غافل نشوید. یک خبرنامه کاربردی در حقیقت نوعی ایمیل به حساب می آید که مخاطبان شما را از آخرین اخبار، رویدادها و به روز رسانی های مربوط به محصول یا خدمات شما آگاه می کند. خبرنامه های ایمیلی اغلب برای اهداف مختلفی استفاده می شوند و به اشکال مختلفی به وجود می آیند. اجازه دهید چند نوع خبرنامه کاربردی در این خصوص را به شما معرفی کنم.

بولتن های خبر رسان بصری

این بولتن ها برای درگیر کردن مشتری، ایجاد وفاداری و افزایش آگاهی آنها نسبت به برند شما تعیین شده اند. یک مثال خوب می تواند مدل موجود در تصویر زیر باشد. یک طراحی ایده آل برای اعلام اخبار مربوط به برندتان که از لحاظ بصری شباهت زیادی به صفحه نخست روزنامه دارد. با به کار بردن عبارت های مختصر و مفید در کنار تصاویر جذاب، مخاطب خود را راضی نگه دارید. محتوا این بولتن ها خبری است. قالب زیر تنها نشان دهنده ظاهر بصری مناسب این نوع خبرنامه می باشد. قالب های جذاب و خلاقانه بیشتری برای این سبک خبرنامه ای وجود دارد و می تواند طراحی شود. این سبک یکی از کاربر پسند ترین نوع بولتن ها محسوب می شود.

این قالب ساده اما جذاب، به هیچ وجه خسته کننده نیست و مخاطب را ترغیب می کند تا کلیک نماید.

خبرنامه تبلیغاتی خبرنامه های تبلیغاتی در میان شرکتهایی که کمپین های ایمیل مارکتینگ به راه انداخته اند محبوب ترین می باشند. این شرکتها با افزایش نرخ کلیک بازدیدکنندگان خود به افزایش فروش قابل توجهی دست پیدا می کنند. این بولتن ها معمولاً شامل پیشنهادات وسوسه برانگیز و معرفی محصولات دارای تخفیف می شوند.در این مدل، دکمه Call To Action یک عنصر اساسی و کلید دستیابی به افزایش نرخ بازدید به حساب می آید. این دکمه اغلب به رنگ قرمز طراحی می شود تا توجه مشتری را به خود جلب کند. وقتی مشتری کلیک کرد، مستقیماً به بخش مورد نظر وب سایت هدایت می شود تا اطلاعات بیشتری کسب کرده و سفارش خود را بدهد.

نشان دادن حراجی ها و محصولات تخفیف خورده تاثیر زیادی در جذب مخاطبین دارد.

خبرنامه معاملاتی

در دنیای بازاریابی ایمیلی، همواره این اصل را به خاطر داشته باشید که تنها هدف فروش نیست و تعامل و کسب اعتماد مشتری موضوعی حائز اهمیت است. الگوهای مربوط به خبرنامه معامله ای می توانند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. نکته مهم در خصوص این الگوها ساده و مختصر بودن آنهاست. در اینجا هیچ تزئین اضافی وجود ندارد و تنها بر ماموریت اصلی محتوا تمرکز می شود. این قالب برای پاسخ به سوالات عمده مشتری ها بسیار کاربردی است. حسن این سبک صرفه جویی در وقت مخاطب و جلب اعتماد اوست.

خبرنامه فصلی

خبرنامه های فصلی با انواع قبلی کاملاً تفاوت دارند. آنها در عید سال نو، تولد، روز مادر و یا سایر رویدادهای مهم تقویم منتشر می شوند. اگر خوب طراحی شوند می توانند حس خوبی به مخاطبانشان القا کنند. ایده های تصویری جالب و داستان های جذابی در انتظار این بولتن ها هستند.

دعوت نامه ایمیلی

این نوع نهایی از خبرنامه ها بهترین راه برای ایجاد آگاهی از برند و تقویت وفاداری مشتریان می باشد. با این نوع ایمیل ها ارتباط ما با مخاطبان از طریق اینترنت به حالت آفلاین تبدیل می شود.

بله راهکار جالبی خواهد بود! مخاطبان خود را برای مناسبت یا برنامه خاصی دعوت کنید. به این شکل قادر خواهید بود تا حضوری آنها را از نزدیک ملاقات کنید. در نتیجه این رویکرد، تعامل و پیوندی قوی بین شما و مشتریانتان ایجاد خواهد شد. برای این هدف بهتر است برنامه ای تدارک ببینید که افراد در کنار لذت بردن و تفریح کردن، با محصولات یا خدمات شما از نزدیک بیشتر آشنا شوند.

یک خبرنامه ایمیلی تاثیرگذار چه ویژگی‌هایی دارد؟

۲۶۹ میلیارد ایمیل در روز ارسال می شود! این یعنی یک رقابت شدید پیش روی شما قرار دارد. به همین دلیل ضروریست که یاد بگیرید چگونه بازاریابی ایمیلی را به درستی انجام دهید. در این خصوص یکی از بهترین راهکارها بهره جستن از خبرنامه های کاربردی ست که ماهرانه طراحی شده و در زمان درست و برای افراد مناسبی ارسال می شوند. یک خبرنامه ایمیلی تاثیر گذار دارای ویژگی های زیر می باشد.

 • دارای محتوای متنی کوتاه اما تاثیرگذار است.
 • از جذابیت بصری بالایی برخوردار است.
 • طراحی آن به گونه ای است که با موبایل سازگار می باشد.
 • دارای پیشنهاد ترغیب کننده یا مطلب آموزنده ای است که مخاطب را به کلیک کردن ترغیب می نماید.
 • از خلاقیت و ایده های نو بهره مند بوده تا بتواند میان انبوه ایمیل های تبلیغاتی جلب توجه کند و دیده شود.
 • خط موضوعی مشخصی داشته و هدفمند است و در نتیجه مخاطب حس سردرگمی نمی کند.

مراحل طراحی خبرنامه ایمیلی

بازاریابان هوشمند همیشه به دنبال راه های جدیدی هستند که بتوانند با مخاطبانشان ارتباط برقرار کنند. آنها هیچگاه از ایده پردازی و خلاقیت در طراحی محتواهای خود غافل نمی شوند. نخست طراحی اصولی و متناسب با روانشناسی کاربران ایمیل را بیاموزید، سپس به هوش و خلاقیت خود میدان دهید. نتیجه غافلگیرتان خواهد کرد.

استفاده از ترکیب رنگ خوب، کاراکترهای مناسب و داستان هوشمندانه معجزه خواهد کرد.

مراحل و نکات کلیدی در طراحی یک خبرنامه ایمیلی کاربردی و تاثیرگذار به قرار زیر می باشد:

 • اندازه و ابعاد طرح خود را مشخص کنید. اگر اندازه مشخصی در سر ندارید بهتر است خبرنامه خود را با پهنای حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ پیکسل طراحی کنید. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مهم در ۳۰۰ تا ۵۰۰ پیکسل مرکزی آن قرار گیرد.
 • وضوح dpi ۷۲ ایجاد کنید و مطمئن شوید که حالت رنگ بندی شما RGB است.
 • پیش از هر چیز هدری جذاب طراحی کنید که توجه مخاطبان را جلب نماید.
 • ·          سپس سراغ بخش میانی خبرنامه رفته و با توجه به محتوا و سبک آن بهترین طرح را اجرا نمایید. نوشته ها در این بخش قرار می گیرند.
 • در آخر لینک شبکه های اجتماعی و دکمه کلیک را در بخش فوتر اضافه نمایید.
 • بر اساس دفترچه برند خود از فونت و رنگ ها استفاده کنید و با عکس ها و المان های مناسب جذابیت های بیشتری به طرح بیافزایید.

خبرنامه ایمیلی خود را چگونه و برای چه کسانی ارسال کنیم؟

آیا باید کاربران خود را به خبرنامه های هفتگی عادت دهید؟ آیا ارسال های اختصاصی (ایمیل های مستقل با یک پیشنهاد) در بهینه سازی فروش و بازاریابی شما موثرتر هستند؟ اینها سوالاتی هستند که احتمالا ذهن شما را به خود مشغول کرده است. رسیدن به پاسخ مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. درست همانند کمپین های ایمیل مارکتینگ باید پیش از هر کاری جمعیت هدف خود را شناسایی کرده، رفتار آنها را آنالیز کنید و با سلایق و نیازهای آنها آشنا شوید. بررسی ها نشان داده که ۷ تا ۱۰ صبح معمولا به عنوان بهترین ساعات روز برای ارسال ایمیل های تبلیغاتی و خبرنامه ها در نظر گرفته می شود. در پایان باید گفت به کار بردن تمامی ابزارها و روش های تبلیغاتی در کنار هم می تواند شما را به قله موفقیت برساند. پس هیچ فرصتی را از دست ندهید و در صنف خود پیشرو باشید.

منابع

https://www.questionpro.com/blog/5-types-email-newsletter-templates-boost-enterprises-performance/

https://www.crazyegg.com/blog/design-email-newsletter-template/

https://www.impactbnd.com/blog/best-time-to-send-marketing-emails

0 Points


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *